Menu
Ke stažení
Odkazy
Kontakty

Kádrování na ÚSD

admin | Čtvrtek, 20.03. 2008 - 09:10:02 , 2324 čtenářů

V rámci semináře Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vystoupil ve středu 19. března s dalšími poznatky z výzkumu Mgr. Matěj Spurný. Tématem semináře bylo kádrování - historik Jaroslav Cuhra z ÚSD prezentoval začínající grantový projekt "Kádrování, prověřování a čistky v Československu 1948-1989", další podrobnosti a klíčové otázky nového projektu představila v referátu jeho kolegyně Marie Černá. Příspěvek o kádrování na Filozofické fakultě najdete dále v článku.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Záznam z panelové diskuse

admin | Pondělí, 21.01. 2008 - 04:16:01 , 2885 čtenářů

Hodinu a půl trvala panelová diskuse, která 9. ledna uzavírala seminář Mechanismy ovládání a moci: KSČ na FF UK 1968-1989. Před více než stošedesátihlavým publikem v aule filozofické fakulty diskutovali lingvistka Alena Macurová, sociolog Miloslav Petrusek a historici Oldřich Tůma, Jan Pelikán a Miroslav Hroch. Normalizaci na fakultě zažili všichni - každý v jiné pozici. Jejich akcenty se různily, stejně jako jejich vzpomínky na zkoumanou dobu. Výrazný rozpor nastal v otázce, zda šlo o režim "als ob", kde bylo vše "jako by", či zda šlo dobu velkého tlaku, kdy byli lidé běžně ponižováni - z publika k tomu zaznělo několik výhrad proti paušalizování. Panelisté i publikum často tematizovali praktiky StB a její vliv na fakultě. Přepis v tomto článku zahrnuje přes devadesát procent toho, co v diskusi zaznělo - zvukový záznam je k dispozici níže.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Napsali o projektu

admin | Pondělí, 14.01. 2008 - 14:20:26 , 3934 čtenářů

Zaznamenali jsme ohlasy na seminář Mechanismy ovládání a moci: KSČ na FF UK 1969-1989 a na celý projekt, který zkoumá normalizační minulost Filozofické fakulty. V Lidových novinách svou glosu zveřejnila Petruška Šustrová. Seminář na svém blogu zevrubně popsal a osobními vzpomínkami doplnil historik Antonín Kostlán. V článku o zkoumání minulosti a o politických sporech kolem vznikajícího Ústavu pro studium totalitních režimů zmínil výzkum mechanismů KSČ na FF UK týdeník Respekt, jehož reportér se účastnil některých bloků našeho semináře. V časopise Babylon je projektu a semináři věnována celá strana 6, v časopise A2 glosuje seminář Filip Pospíšil. Průběh semináře na H-Soz-u-Kult popsala a zhodnotila francouzská historička Muriel Blaive, která ho pokládá ho za jeden ze zdejších prvních vážných pokusů o nemilitantní přístup ke komunistické minulosti.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek

Seminář o KSČ na FF UK přilákal pamětníky i studenty

KatkaVolna | Pondělí, 17.12. 2007 - 09:33:45 , 3372 čtenářů

Sedmičlenný studentský tým představil výsledky svého dosavadního bádání o KSČ na FF UK na semináři MECHANISMY OVLÁDÁNÍ A MOCI: KSČ na FF UK 1968-1989 ve středu 9. ledna přímo na fakultě. Zájem o akci byl velký, závěrečnou panelovou diskusi jsme museli přesunout do velké auly.

Podrobnosti z příspěvků i diskusí se zde časem objeví, program akce naleznete po rozkliknutí titulku článku. Zvukový záznam ve formátu mp3 či wma je již nyní k dispozici zde.

bacht.gif

Hodnocení článku: 4.45 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Nevešli se do rudého profilu studenta

KatkaVolna | Čtvrtek, 13.12. 2007 - 01:16:59 , 2325 čtenářů

Režim, kterému pozvolna docházejí síly. Poklidná doba, kdy už komunistická strana vlastně nikomu neškodila. Takové to prý bylo na konci osmdesátých let - i na zdejší fakultě, říká leckdo. Archivy ale potvrzují jen část těchto "zaručených" tvrzení pamětníků. Stále nebylo jedno, komu třeba pošlete pohlednici nebo co si myslíte, pokud je na vás poznat, že myslíte.

Hodnocení článku: 4.33 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Germanistika: Kádrová slabina FF UK

KatkaVolna | Sobota, 17.11. 2007 - 01:03:30 , 2046 čtenářů

Nad germanistickou katedrou pražské filozofické fakulty se celé dlouhé normalizační roky mračila čela komunistických funkcionářů: ne a ne se postavit na ty správné ideologické nohy. Dokládá to řada dokumentů z Archivu UK.

Hodnocení článku: 4.5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Střípek z ''výzkumu'' na obrazovce ČT

KatkaVolna | Sobota, 17.11. 2007 - 00:25:18 , 2377 čtenářů

Dokumenty z "komunistického" archivu FF UK promluvily v televizním filmu Černí a černější. Režisér Ján Novák a historik Pavel Paleček představili v hodinovém dokumentu osudy tří kněží, kteří aktivně spolupracovali s StB. Pro příběh Jindřicha Holečka využili dokumentaristé i dosavadní výsledky našeho výzkumu.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Listopad 89 na FF: Radost z nového linolea

KatkaVolna | Pátek, 16.11. 2007 - 23:39:24 , 1936 čtenářů

Studenti dělali revoluci. Už tři dny po pátečním masakru na Národní třídě vyhlásili na FF stávku a letitou péčí znormalizovaná fakulta se náhle stala revolucionářským doupětem. Co na to zdejší kantoři? Dokumenty fakultního archivu prozrazují, že odříznutí od myšlení normalizačních let nebylo ani snadné, ani rychlé.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Otestujte svou znalost dob minulých!

KatkaVolna | Neděle, 26.08. 2007 - 15:09:03 , 2012 čtenářů

Padesáti otázkami se v osmdesátých letech na FF UK prověřovala zasvěcenost do mechanismů disciplinárních řízení s "neposlušnými" komunisty. Test nalezený v Archivu UK mimoděk představuje různé podoby stranických trestů od napomenutí přes důtku s výstrahou až k vyloučení, odráží se v něm též hierarchie stranických orgánů. Pokud znáte správné odpovědi na více než třicet otázek, zašlete nám je na ffuk.ksc @ volna.cz.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek

Kdo to platí?

KatkaVolna | Neděle, 10.06. 2007 - 23:28:44 , 1955 čtenářů

Tým sedmi studentů pracuje na výzkumu fakultní normalizační éry už od ledna. Průběžné shánění peněz má po několika hořce vtipných peripetiích i první dobré zastavení: výzkum své minulosti podpoří sama FF UK. Ukázalo se to na začátku června, když děkan Stehlík vyhlásil výsledky druhého kola rozdělování peněz na specifický výzkum pro rok 2007.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek

První máj na FF UK

admin | Úterý, 01.05. 2007 - 09:49:14 , 1855 čtenářů

Prvomájový průšvih zažila FF UK v roce 1975. Uklízečka objevila třicátého dubna o půl šesté ráno na dveřích fakulty plakát s "protistátním" heslem o třiceti letech ponížení. Všechno se hned začalo vyšetřovat... Jako prvomájovou kuriozitu zvěřejňujeme dokument, který mapuje putování zásadních infomací k příslušníkům VB, členům OV KSČ i k vedení fakulty a univerzity takřka po hodinách.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Charta 77 na FF UK

KatkaVolna | Úterý, 01.05. 2007 - 08:32:19 , 1873 čtenářů

Jak reagovala FF UK na Chartu 77 před třiceti lety? Rychle a jednoznačně. Akademici z FF UK dobré dva týdny před "Antichartou" v Národním divadle chartisty rozhořčeně odsoudili. V Archivu UK jsme našli dokument, kde představitelé filozofické fakulty odhalují pravou tvář chartistů, kteří "svou Chartu předali buržoazním sdělovacím prostředkům k rozpoutání pomlouvačné kampaně proti budovatelskému úsilí našeho lidu". Ve výchově mladé socialistické inteligence tenkrát prostě nemělo poukazování na dodržování lidských práv co dělat... Podrobnosti k fakultním osudům Charty přineslo dubnové číslo časopisu FFakt v článku Charta 77 na FF UK: "Marxista ví, oč jde, aniž to musí číst".

Hodnocení článku: 3 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Oprava "lživé perspektivy"

admin | Čtvrtek, 04.01. 2007 - 00:00:00

"Dnes nejde o to, aby aktéři tehdejších procesů byli jakkoli skandalizováni a už vůbec ne z hlediska naší generace, která si tehdejší dobu dokáže jen stěží představit. Alespoň já necítím takovou kompetenci ani potřebu. Zároveň jsem přesvědčen, že by se všechny dokumenty této povahy měly zpřístupňovat a komentovat, a to nejen proto, že někteří tehdejší aktéři stále ještě ve vědeckém životě působí. Mlčí se o celých sférách ideologizovaných vědeckých kontextů, mnozí univerzitní učitelé i vědci zamlčují četná data ze svých životopisů i bibliografií, ostatní to mlčky akceptují a to je myslím pro současný vědecký - a koneckonců i společenský - diskurs ochromující. Je to lživá perspektiva, která nemůže mít dobré následky."

Tomáš Glanc v rozhovoru pro časopis Souvislosti 2/2005

Vytisknout článek
43 článků (2 stránek, 30 článků na stránku)
[ 1 | 2 ]
Přejít na: