Menu
Ke stažení
Odkazy
Kontakty

Nová kniha: S minulostí zúčtujeme

Autor: admin - Pátek, 09.05. 2014 - 09:31:52

Edice dokumentů "S minulostí zúčtujeme. Sebereflexe Filozofické fakulty UK v dokumentech sedmdesátých a devadesátých let 20. století" vlastně přináší jen dva dokumenty. Přesto má téměř osm set stran a příprava jejího vydání trvala extrémně dlouho. Žádný z těchto dvou dokumentů nikdy nebyl oficiálně vydán, ačkoliv oba reflektují důležité dějinné zvraty v historii fakulty a oba byly ve fakultním prostředí sledovanou a citlivě prožívanou záležitostí. Více zde.

Kniha obsahuje dva dosud nezveřejněné dokumenty z minulosti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy: tzv. Analýzu fakulty z roku 1971 a Rehabilitační zprávu z roku 1992. Dokumenty, které specificky reflektují i (des)interpretují minulost. A které psali lidé s fakultou velmi úzce spojení: jde o jejich interpretaci vlastní prožité minulosti.

Sedmisetstránkovou (!) Analýzu napsalo v letech 1970–1971 na popud nejvyšších orgánů KSČ několik fakultních straníků s cílem vytvořit "normalizační" interpretaci tzv. krizového vývoje na fakultě a následné "konsolidace". Podobné "analýzy" vznikaly i v dalších institucích, rozsah té fakultní je ovšem naprosto výjimečný.

Rehabilitační zpráva podává výklad minulého období z hlediska prvních let po sametové revoluci. Proti Analýze i stylu její argumentace se vymezuje, označuje ji za "denunciační spis". Přes několikaletou přípravu a přes původní nastavení fakulty a společnosti k reflexi minulosti ale nebyla Rehabilitační zpráva nikdy publikována; dokonce se její text na několik let zcela ztratil. Na fakultě jsme jej objevili víceméně náhodou. 

Vydáváme tyto "sebereflektující" dokumenty v komentované edici: uvozují je důkladné studie a doplňují vysvětlující komentáře. Kniha rovněž obsahuje téměř dvě stě životopisných medailonků osob, které jsou pro zveřejněné dokumenty důležité.

Mohutnou publikaci o váze 1,2 kg vydala Academia v edici "Šťastné zítřky", a k dostání je za (mohutných) 695,- Kč.

MEDIÁLNÍ OHLASY:

Na internetovém echo24.cz se Pavel Baroch postupně věnoval jak Analýze ze sedmdesátých let, tak Rehabilitační zprávě z let devadesátých.

Jeden z autorů edice dokumentů byl zpovídán Lukášem Dolanským v Událostech komentářích na ČT 24.

 
Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora admin
Kontakty
Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.