Menu
Ke stažení
Odkazy
Kontakty

Právě vychází: PROVĚŘENÁ FAKULTA

Autor: KatkaVolna - Sobota, 11.04. 2009 - 20:37:20

Badatelský tým vydává edici dokumentů PROVĚŘENÁ FAKULTA. KSČ na Filozofické fakultě UK v letech 1969-1989. Téměř stovka dokumentů z doby normalizace vychází za přispění grantových peněz Filozofické fakulty UK, Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Prezentace publikace proběhne v pondělí 20. dubna ve 14.00 v kavárně Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1. Více o knize zde.

3D-KSC.gifKRASNO.gif
Luboš Kotek: Náměstí Krasnoarmějců, Praha 1984
(Náměstí, kde stojí FF UK, dnes nese jméno Jana Palacha.)
Jak KSČ zasahovala do životů stovek pedagogů a tisícovek studentů na Filozofické fakultě UK během normalizace? Jak strana ovlivňovala přijímací zkoušky na vysoké školy? Jak pomocí posudků, komplexních hodnocení a dodatků k životopisu rozhodovala o profesní budoucnosti jednotlivých pedagogů? Jaké vyžadovala reakce na prohlášení Charty 77 nebo na pohřeb filosofa Jana Patočky? To osvětlí téměř stovka dokumentů, které v knize „Prověřená fakulta. KSČ na Filozofické fakultě UK v letech 1969-1989“ publikuje a komentuje studentský badatelský tým z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Prezentace publikace proběhne v pondělí 20. dubna ve 14.00 v kavárně Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1.
„V této publikaci se soustředíme především na dokumenty, které vypovídají o fungování mocenských mechanismů. Naše kniha má tři tématické oddíly – přijímačky, posudky a běžný akademický rok – a každý z nich uvozujeme studií,“ říká mladý historik Matěj Spurný ze sedmičlenného týmu, který se zkoumáním minulosti vlastní fakulty zabývá už třetím rokem a v tomto semestru na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK dokonce k tématu vede seminář. V projektu „Výzkum mechanismů činnosti fakultní organizace KSČ na FF UK v období 1969–1989“ pracují studenti jak historických, tak filologických oborů. Podle svých slov strávili přes rok v archivech. „Bylo to pracné, ale za 15 měsíců jsme v univerzitním archivu prošli 185 kartonů neutříděného fondu organizace KSČ, která působila na naší fakultě. Sestavili jsme více než dvousetstránkovou tabulku s přehledem toho, co v je v kterém kartonu a ve které složce. A ty nejzajímavější materiály publikujeme,“ říká rusistka Katka Volná.
Studenti bádali i v Národním archivu a v Archivu hlavního města Prahy. „Prověřená fakulta“ není posledním výstupem jejich projektu. „Plánujeme vydání další edice dokumentů, snad ještě letos, a pracujeme také na monografii. Je dvacet let od revoluce a ta minulost se poprvé začíná zveřejňovat,“ říká student bohemistiky a kunsthistorie Jakub Bachtík.
Na chystané prezentaci publikace v pražské kavárně KRÁSNÝ ZTRÁTY v pondělí 20. dubna ve 14.00 badatelský tým „Prověřenou fakultu“ podrobněji představí a zodpoví případné otázky.
CD-KSC.gif
             Badatelský tým studentů FF UK zpracoval 185 kartonů s archiváliemi fakultní
stranické organizace. Do Archivu  Univerzity Karlovy, kde je fond uložen,
předal více než dvousetstránkovou tabulku s přehledem obsahu všech
kartonů a složek ve dvou tištěných svazcích i v elektronické verzi na CD. 
 
Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora KatkaVolna
Kontakty
Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek