Různé fakultní interpretace činu studenta Jana Palacha se dostaly do kolize poměrně brzy. Prvotní hromadné a jednoznačné přimknutí se k Palachově oběti nevydrželo, nápor oficiálního výkladu dějin byl silnější – alespoň navenek. A filozofická fakulta se svými pedagogy si v něm vykoledovala nálepku toho, kdo Palachovu smrt zavinil a navíc zneužil.
„I my cítíme svou odpovědnost za to, aby už nedocházelo k takovým zoufalým činům. Proto budeme stát v poznané pravdě a spolu se studentským hnutím nepřestaneme kriticky posuzovat necitlivost, malost a kompromisnictví v naší dnešní politice,“ napsala ve svém prohlášení v lednu 1969 elita filozofické fakulty: členové její vědecké rady. Mnoho dalších hlasů přidávalo závazky téhož druhu, často i mnohem radikálněji. Čas analýz- Když ale shora zatlačili, aby fakulta provedla důkladné zhodnocení tzv. krizového období, začaly vznikat hodně jiné dokumenty. Více než sedmisetstránková analýza všeho fakultního dění z roku 1971 přichází s novým výkladem postojů akademické obce i Palachových motivací.
- „Reakce filosofické fakulty na Palachovu sebevraždu vzbuzuje a bude vzbuzovat krajní rozpaky,“
- míní několikačlenný autorský tým této analýzy na stránce 110. Celá stranická organizace na fakultě v čele se svým výborem podle něj „vědomě navázala na postoje fakulty z doby nejhlubší politické krize“. Stejně tak dostalo svůj díl viny i vedení fakulty:
- „Děkan fakulty i přes svou nemoc předstoupil před televizní a filmové kamery v den pohřbu, aby ukázal, že filosofická fakulta stojí za politickým zneužitím tragické smrti svého studenta.“
- Analýza nepřijímá sdělení Palachova dopisu na rozloučenou, odmítá čistě politický motiv jeho činu:
- „Motivace tak, jak ji dopis uvádí, překrývá motivaci jinou, motivaci, pramenící z celosti citových konfliktů, jež Palach prožíval. Nechceme tvrdit, že v motivaci Palachovy sebevraždy nebyly výrazné momenty politické, musíme však zdůraznit, že citově rozvrácený student se sám pokusil překrýt politickou motivací to, co si sám řešil.“
- Fakultní prostředí mělo podle analýzy na Palachovo rozhodnutí upálit se zásadní vliv:
- „Proto mají přímo osobní spoluzodpovědnost za to, že byly vytvořeny příznivé podmínky pro čin takový, jaký Palach zvolil, všichni ti, kdož se s Palachem jako pedagogové stýkali, a kdo mu nedovedli jasně ukázat třídní podstatu československé kontrarevoluční krize.“
- Postoj k Palachovi zjišťovala strana i u jednotlivců: kantoři i studenti o něm psali do tzv. dodatků k životopisu, které na povel museli vyrábět. Ve studentských dodatcích se několikrát objeví, že (i jak) byli Palachovým činem zasaženi. Z dodatků pedagogů vyznívá spíše opatrnost a odstup.
- „Palachiáda se mne nijak nedotkla. Litoval jsem zbytečně ztraceného mladého života, ale komedie rozehraná kolem smrti Jana Palacha mi byla trapná, nemohl jsem se nijak přinutit k tomu, abych byl dojat, připadalo mi to všechno jako obrovské divadlo, v němž jsou opravdové lidské city zneužívány,“
- napsal jeden z filologů – i přes toto zřetelně loajální vyjádření ho z KSČ vyškrtli, na fakultě ovšem mohl zůstat a učit dál.
- Kantoři neukázali Palachovi podstatu kontrarevoluční krize v ČSSR. Tak se
- pod vlivem hysterie upálil.
- Zdroj: AUK, fond „KSČ FF UK“, karton 1. Dokument: Analýza FF UK, str. 112
|