Menu
Diskusní fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontakty
Multimedia
Odhlášení
Kdo je online
V tuto chvíli je 15 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Kádrování na ÚSD

admin | Thursday, 20.03. 2008 - 09:10:02 , 1980 čtenářů

V rámci semináře Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vystoupil ve středu 19. března s dalšími poznatky z výzkumu Mgr. Matěj Spurný. Tématem semináře bylo kádrování - historik Jaroslav Cuhra z ÚSD prezentoval začínající grantový projekt "Kádrování, prověřování a čistky v Československu 1948-1989", další podrobnosti a klíčové otázky nového projektu představila v referátu jeho kolegyně Marie Černá. Příspěvek o kádrování na Filozofické fakultě najdete dále v článku.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Záznam z panelové diskuse

admin | Monday, 21.01. 2008 - 04:16:01 , 2362 čtenářů

Hodinu a půl trvala panelová diskuse, která 9. ledna uzavírala seminář Mechanismy ovládání a moci: KSČ na FF UK 1968-1989. Před více než stošedesátihlavým publikem v aule filozofické fakulty diskutovali lingvistka Alena Macurová, sociolog Miloslav Petrusek a historici Oldřich Tůma, Jan Pelikán a Miroslav Hroch. Normalizaci na fakultě zažili všichni - každý v jiné pozici. Jejich akcenty se různily, stejně jako jejich vzpomínky na zkoumanou dobu. Výrazný rozpor nastal v otázce, zda šlo o režim "als ob", kde bylo vše "jako by", či zda šlo dobu velkého tlaku, kdy byli lidé běžně ponižováni - z publika k tomu zaznělo několik výhrad proti paušalizování. Panelisté i publikum často tematizovali praktiky StB a její vliv na fakultě. Přepis v tomto článku zahrnuje přes devadesát procent toho, co v diskusi zaznělo - zvukový záznam je k dispozici níže.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Napsali o projektu

admin | Monday, 14.01. 2008 - 14:20:26 , 3359 čtenářů

Zaznamenali jsme ohlasy na seminář Mechanismy ovládání a moci: KSČ na FF UK 1969-1989 a na celý projekt, který zkoumá normalizační minulost Filozofické fakulty. V Lidových novinách svou glosu zveřejnila Petruška Šustrová. Seminář na svém blogu zevrubně popsal a osobními vzpomínkami doplnil historik Antonín Kostlán. V článku o zkoumání minulosti a o politických sporech kolem vznikajícího Ústavu pro studium totalitních režimů zmínil výzkum mechanismů KSČ na FF UK týdeník Respekt, jehož reportér se účastnil některých bloků našeho semináře. V časopise Babylon je projektu a semináři věnována celá strana 6, v časopise A2 glosuje seminář Filip Pospíšil. Průběh semináře na H-Soz-u-Kult popsala a zhodnotila francouzská historička Muriel Blaive, která ho pokládá ho za jeden ze zdejších prvních vážných pokusů o nemilitantní přístup ke komunistické minulosti.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek

Seminář o KSČ na FF UK přilákal pamětníky i studenty

KatkaVolna | Monday, 17.12. 2007 - 09:33:45 , 3023 čtenářů

Sedmičlenný studentský tým představil výsledky svého dosavadního bádání o KSČ na FF UK na semináři MECHANISMY OVLÁDÁNÍ A MOCI: KSČ na FF UK 1968-1989 ve středu 9. ledna přímo na fakultě. Zájem o akci byl velký, závěrečnou panelovou diskusi jsme museli přesunout do velké auly.

Podrobnosti z příspěvků i diskusí se zde časem objeví, program akce naleznete po rozkliknutí titulku článku. Zvukový záznam ve formátu mp3 či wma je již nyní k dispozici zde.

bacht.gif

Hodnocení článku: 4.45 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Nevešli se do rudého profilu studenta

KatkaVolna | Thursday, 13.12. 2007 - 01:16:59 , 1994 čtenářů

Režim, kterému pozvolna docházejí síly. Poklidná doba, kdy už komunistická strana vlastně nikomu neškodila. Takové to prý bylo na konci osmdesátých let - i na zdejší fakultě, říká leckdo. Archivy ale potvrzují jen část těchto "zaručených" tvrzení pamětníků. Stále nebylo jedno, komu třeba pošlete pohlednici nebo co si myslíte, pokud je na vás poznat, že myslíte.

Hodnocení článku: 4.33 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Germanistika: Kádrová slabina FF UK

KatkaVolna | Saturday, 17.11. 2007 - 01:03:30 , 1680 čtenářů

Nad germanistickou katedrou pražské filozofické fakulty se celé dlouhé normalizační roky mračila čela komunistických funkcionářů: ne a ne se postavit na ty správné ideologické nohy. Dokládá to řada dokumentů z Archivu UK.

Hodnocení článku: 4.5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Střípek z ''výzkumu'' na obrazovce ČT

KatkaVolna | Saturday, 17.11. 2007 - 00:25:18 , 2075 čtenářů

Dokumenty z "komunistického" archivu FF UK promluvily v televizním filmu Černí a černější. Režisér Ján Novák a historik Pavel Paleček představili v hodinovém dokumentu osudy tří kněží, kteří aktivně spolupracovali s StB. Pro příběh Jindřicha Holečka využili dokumentaristé i dosavadní výsledky našeho výzkumu.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Listopad 89 na FF: Radost z nového linolea

KatkaVolna | Friday, 16.11. 2007 - 23:39:24 , 1643 čtenářů

Studenti dělali revoluci. Už tři dny po pátečním masakru na Národní třídě vyhlásili na FF stávku a letitou péčí znormalizovaná fakulta se náhle stala revolucionářským doupětem. Co na to zdejší kantoři? Dokumenty fakultního archivu prozrazují, že odříznutí od myšlení normalizačních let nebylo ani snadné, ani rychlé.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Otestujte svou znalost dob minulých!

KatkaVolna | Sunday, 26.08. 2007 - 15:09:03 , 1709 čtenářů

Padesáti otázkami se v osmdesátých letech na FF UK prověřovala zasvěcenost do mechanismů disciplinárních řízení s "neposlušnými" komunisty. Test nalezený v Archivu UK mimoděk představuje různé podoby stranických trestů od napomenutí přes důtku s výstrahou až k vyloučení, odráží se v něm též hierarchie stranických orgánů. Pokud znáte správné odpovědi na více než třicet otázek, zašlete nám je na ffuk.ksc @ volna.cz.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek

Kdo to platí?

KatkaVolna | Sunday, 10.06. 2007 - 23:28:44 , 1651 čtenářů

Tým sedmi studentů pracuje na výzkumu fakultní normalizační éry už od ledna. Průběžné shánění peněz má po několika hořce vtipných peripetiích i první dobré zastavení: výzkum své minulosti podpoří sama FF UK. Ukázalo se to na začátku června, když děkan Stehlík vyhlásil výsledky druhého kola rozdělování peněz na specifický výzkum pro rok 2007.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Zobrazit celý článek
43 článků (5 stránek, 10 článků na stránku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Přejít na:
Anketa
Má smysl zkoumat KSČ na Filosofické fakultě UK?

Ne, KSČ na fakultě nebyla nijak důležitá.
Ne, minulost je lépe nechat spát.
Snad ano, jen není jasné, kdo k tomu je oprávněný.
Ano, je to zatraceně potřeba.Výsledky
Další ankety

Účastníků 553
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

O registraci můžete požádat zde.Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund